Per Clausen har intet pænt at sige om regeringens vækstpakke. Den er usolidarisk, skaber for få arbejdspladser og tager ingen miljøhensyn.
- Kort sagt kan Lars Løkke kun gøre en ting, hvis han vil gavne Danmark – og det er at udskrive valg øjeblikkeligt, mener Per Clausen.
Komplet visionsløs
Mens Enhedslistens har foreslået en plan, der vil skabe 56.000 nye job om året og samtidig sikre grøn omstilling, så har regeringen ingen løsninger på problemerne med miljø- eller beskæftigelse.
- Vi står med 220.000 reelle arbejdsløse, men regeringen erkender, at deres vækstpakke kun vil skabe 6-8.000 nye jobs. Det er jo en ren tilståelsessag, udtaler Per Clausen
- Hvis vi brugte de samme penge på offentlige og grønne investeringer, ville beskæftigelseseffekten være mindst dobbelt så stor.
Dybt asocial plan
Særligt bekymrende er det også, at vækstplanen rammer enormt socialt skævt.
- Vækstplanen er dybt asocial. Boligejerne med de dyreste boliger får de største gaver betalt af efterlønsmodtagere og arbejdsløse, påpeger Per Clausen.
- Det er symptomatisk, at vi konstant får at vide, at der ikke råd til velfærd eller bedre forhold for arbejdsløse. Men når det gælder om at dele gaver ud til banker og boligejere, så er der aldrig pengemangel hos regeringen.