Enhedslisten har bedt medlemmer, lokalafdelinger og interesseorganisationer om at komme med deres forslag til finansloven. Vi har fået rigtig mange forslag, der inddrages i arbejdet. Vi har fået meldinger fra over 50 organisationer og et væld af afdelinger og enkeltpersoner.
Vi vil gerne sige tusind tak for de mange bidrag. Vi bad om dem, fordi vi ikke mener, at finansloven er noget, der kun skal forhandles bag lukkede døre. Finansloven kræver også en demokratisk debat, hvor almindelige samfundsborgere og interessegrupper inddrages.
Det er vigtigt at få diskuteret, hvad der er det allervigtigste at få igennem i denne første finanslov fra det nye flertal. Det er derfor nødvendigt at prioritere vores forslag, for vi ved godt, at vi ikke kan få alt igennem.
Den nye regerings finanslovsforslag rummer flere forbedringer, bl.a. afskaffelsen af en række fattigdomsydelser. Men vi mener, at der skal mere til, før denne finanslov virkelig kan gøre en forskel. Der skal ske reelle velfærdsforbedringer, ligesom der skal ske et løft på klima- og miljøområdet. De arbejdsløse er blevet ydmyget igennem flere år og har brug for, at der sker forbedringer. Misbruget af udenlandsk arbejdskraft truer løn- og arbejdsvilkår, og der er brug for en langt stærkere indsats mod misbruget. Og så skal der strammes op i forhold til bankerne, så vi får bremset deres spekulationer.
- Mere pædagogisk personale i vores daginstitutioner
- Ordentlig efteruddannelse til arbejdsløse
- Væk med loftet over sygedagpengene
- Billigere kollektiv trafik
- Indsats mod misbrug af udenlandsk arbejdskraft
- Fokus på freds- og konfliktforskning
- Omsætningsafgift på handel med værdipapirer
Normalt begynder arbejdet med at lave en finanslov allerede om foråret. Men på grund af det sene valg, er der altså meget, meget travlt. Finanslovsforslaget fra regeringen skal gerne være klar den 21. november, for at kunne nå at blive vedtaget i Folketinget.
Består af 25 personer, der er valgt på årsmødet. Hovedbestyrelsen er den øverste myndighed i Enhedslisten, og det er dem, der skal tage stilling til det endelige finanslovsforslag, når det foreligger. Det er også Hovedbestyrelsen, der har lavet det mandat, som Enhedslisten forhandler ud fra.
Det er Johanne Schmidt-Nielsen, Per Clausen og Frank Aaen, der forhandler i Finansministeriet på Enhedslistens vegne.
Hovedbestyrelsen har nedsat en følgegruppe, der skal sikre kommunikationen mellem forhandlere og bestyrelse. I følgegruppen er: Anders Hadberg, Jens Otto Madsen, Anne Mette Omø Carlsen og Line Barfod.