Enhedslisten vil forbyde den fikseringsmetode, der kostede den 23-årige Ekrem Sahin livet i Kolding Arrest.
Det sker efter at obduktionsrapporten har fastslået, at Ekrem Sahin døde af hjertestop, efter syv fængselsbetjente lagde ham i benlås.
Forbudt i Californien
Faren ved fikseringsmetoden, der af politiet kaldes TARP (Total Appendage
Restraint Position) har været kendt længe. Af den grund har den været forbudt i Californien siden 90erne.
- Enhedslisten har fulgt sagen om Ekrem Sahin tæt, og nu hvor
obduktionsrapporten fastslår, at den afdøde blev lagt i benlås, vil jeg hurtigst muligt fremsætte
forslag om at forbyde metoden, udtaler gruppeformand Per Clausen.
- Det er jo fuldstændig vanvittigt, at vi har en metode i Danmark,
som efter alt at dømme er livsfarlig og derfor forbudt andre steder.
Støtte til pårørende
Sagen om Ekrem Sahin har også været endnu et eksempel på, hvor vigtigt det er, at pårørende kan få juridisk støtte efter denne type dødsfald.
- Enhedslisten har tidligere foreslået, at pårørende til en person, der dør i kriminalforsorgens varetægt, skal have ret til en bistandsadvokat på linje med pårørende til en person, som er død i politiets varetægt, fortæller Per Clausen.
- Både S, SF og R støtter forslaget, så når vi får et nyt flertal, kan vi sikre en smule hjælp til pårørende i disse sager. Men først og fremmest skal TARP-metoden forbydes, så dødsfaldene slet ikke sker.