Det sker efter, at udenrigsminister Villy Søvndal for nyligt afviste, at CIA-flyvningerne skulle undersøges.
Enhedslistens Frank Aaen glæder sig over, at der alligevel kommer en undersøgelse.
- Jeg er glad for, at vi nu får en undersøgelse af CIA-flyene. Det har vi arbejdet for i mange år, og det er flot, at Grønland har fået det igennem, siger Frank Aaen.
Frank Aaen påpeger dog, at fangetransporterne stadig skal indgå i undersøgelserne af krigene i Irak og Afghanistan.
Det bliver nemlig ikke muligt at gennemføre afhøringer i den kommende undersøgelse, som Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS) skal stå for.
- Den nye CIA-undersøgelse er så vidt jeg kan se baseret på forskning, og giver ikke mulighed for at afhøre folk i sagen. Derfor er det væsentligt, at der er mulighed for afhøring i undersøgelsen af Irak og Afghanistan, og at CIA-flyene indgår i denne, forklarer Frank Aaen.