Skattereformen er fuldstændig skæv
Regeringen misinformerer befolkningen, når de kalder skattereformen socialt afbalanceret, mener Frank Aaen. Det skal rettes op under forhandlingerne.
Dagpengemodtagere mister 13.000
- Regeringen vrøvler. For reformen betyder jo, at alle arbejdsløse, kontanthjælpsmodtagere og førtidspensionister kommer til at betale, mens bankdirektører og andre med meget højere indkomster kommer til at tjene mere, fastslår Frank Aaen.
- Og jeg kan ikke forstå, hvorfor dem, der har mindst, skal betale skattelettelser til dem, der har mest. Det er socialt skævt.
Regeringens skatteudspil lægger blandt andet op til, at dagpengemodtagere på lang sigt mister 13.000 kroner om året.
Enhedslisten vil arbejde for en retfærdig reform
Regeringen har indkaldt til forhandlinger allerede i eftermiddag, og for Frank Aaen er målet klart:
- Vi vil have de ting ud, som vi er lodret imod. Og det er først og fremmest der, hvor man tager penge fra de arbejdsløse. Derudover så vi gerne, at de rige betalte en større del af gildet.
Selvom reformforslaget er socialt skævt, understreger Frank Aaen, at han fortsat håber på, at regeringen vil indgå en aftale med Enhedslisten.
- Det ville være sært, hvis regeringen hellere vil forhandle med den højrefløj, der vil vælte den. Men det er klart, at hvis Enhedslisten skal være med, må den sociale side rettes op. Ellers må regeringen lave en aftale med Venstre - og så bliver den endnu værre, end det, der er lagt frem.
