700 mio. skatteyderkroner går hvert år til private sundhedsforsikringer, der mest bruges af de velstillede. Det er asocialt, og det skal stoppes, siger sundhedsordfører Per Clausen.
- Det er flere gange blevet dokumenteret, at jo længere uddannelse og jo højere løn, man har jo større er sandsynligheden for, at man har en af de skattesubsidierede sundhedsforsikringer. Nu viser det sig så, at der også findes virksomheder, som er i stand til at forbeholde ordningerne for udvalgte medarbejdere. På den baggrund er der ikke nogen tvivl om, at et nyt flertal efter næste valg skal fjerne fradraget for sundhedsforsikringer, udtaler Per Clausen, sundhedsordfører for Enhedslisten.
- De 700 millioner kroner, som dette fradrag koster statskassen, burde i stedet bruges til at forbedre sundhedstilbuddet til alle danskere. Det er jo grotesk, at de økonomisk dårligt stillede skal betale for, at de velstillede får stillet en skattesubsidieret sundhedsforsikring rådighed, fortsætter Per Clausen.
- Alle VKO-flertallets undskyldninger for at beholde denne asociale ordning er nu faldet væk. Der er ingen fordele ved ordningen, som udelukkende medvirker til at øge uligheden i vores sundhedssystem, slutter Per Clausen.