Med BUPL´s og Sundhedskartellets forlig er det nu op til medlemmerne at afgøre, om strejkerne er slut for denne gang. Uanset afstemningsresultaterne har de strejkende vist, at det kan betale sig at kæmpe for velfærd og ligeløn.
Line Barfod, Enhedslistens arbejdsmarkedsordfører, siger:
- Det er godt gået, at de strejkende i løbet af 8 uger har rykket mere ved debatten om velfærd og ligeløn, end Folketing og regeringer har formået de sidste 30 år. De fortjener sgu en medalje.
- Det er mere end man kan sige om regeringen, der sidder med nøglen til bedre velfærd og ligeløn. De sidste 8 uger har vi fået understreget, at regeringen er rystende ligeglad med den offentlige velfærd og de ansattes løn og arbejdsforhold. Finansministeren har siddet tungt på statskassen, og taget såvel de ansatte som brugerne som gidsler i sit ideologiske korstog for privatisering af velfærden.
- Desværre lykkedes det ikke at få S, SF og DF til at bruge det alternative flertal, og leve op til deres valgløfter om en lønpulje på 5 mia. kr. Men vi giver ikke op. Enhedslisten vil fortsat bakke op om de offentligt ansattes krav om flere hænder og mer´ i løn. Det er jo et faktum, at kampen for ligeløn og bedre velfærd kun lige er begyndt.
Line Barfod træffes for yderligere kommentarer på tlf. 33 37 50 01