Fagligt Landsudvalg: HK Handel solgte de lavtlønnede

De lavestlønnede blev ladt i stikken i HK Handels overenskomstforlig, mener Enhedslistens faglige landsudvalg.

Forliget betyder, at grundlønnen på HK Handels område stiger med samme beskedne satser som i industriforliget, dvs. med kr. 1,10 i år og kr. 1,75 næste år.

Det sikrer ikke købekraften for de tusindvis af lavtlønnede HK´ere. Stigningerne vil blive ædt op af inflationen, og mere til.

Forliget giver heller ingen håndsrækning til ligelønnen. Hovedparten af de lavtlønnede er kvinder, og de vil også de næste 2 år blive spist af med en månedsløn, der ikke engang giver ret til højeste dagpengesats.

Det er et meget beskedent plaster på såret, at anciennitetstillægget stiger med 2 x 25 øre til i alt kr. 2.50. For det kræver, at man har været ansat 1 år, så tusindvis vil ikke få glæde af det i en branche med stor udskiftning.

Det er godt, at der indskrives en ret til årlig lønforhandling, men med den svage faglige organisering på butiksområdet vil det formentlig være et fåtal, der kommer til at gøre brug af denne ret.

Ligelønsloven skrives ind i overenskomsten, men uden yderligere redskaber til tillidsrepræsentanterne til at sikre at den bliver overholdt.
Der gives 2 ekstra ugers betalt forældreorlov, ligesom i industrien.

Ansatte i søndagslukkede butikker får en halv fridag mere juleaftens- og grundlovsdag, og ansatte i søndagsåbne butikker får ret til betaling for 2½ fridag. Det er en ringe kompensation for virkningerne af en lukkelov, der betyder, at butiksansatte skal arbejde på alle mulige og umulige tidspunkter.

HK Handels topforhandler Jørgen Hoppe har således ikke levet op til løftet om at sikre reallønnen. Ét løfte har han dog holdt: At han ikke ville prioritere afskaffelse af 50 %-reglen...

Enhedslistens Faglige Landsudvalg 28. februar 2010