Lars Løkke har haft folketingets partier til møde om EU-forbeholdne. Per Clausen, EU ordfører for Enhedslisten, konkluderer at der kun er spin bag snakken om forbeholdsafstemning.
Afstemninger skudt til hjørne
Der kom ikke nogen afgørelse om forbeholdsafstemning på dagens møde. Per Clausen, der var tilstede, mener at det skyldes frygt for at befolkningen vil stemme nej:
- Den eneste forklaring på, at Ja-partierne ikke kan blive enige er, at de er bange for resultatet af en folkeafstemning om EU forbeholdene.
En stor omgang spil og spin
Både Euroen og de forskellige modeller omkring retsforbeholdet skiller vandene. Men uenighederne virker som halvhjertede undskyldninger for at slippe udenom.
- Nu har regeringen og de andre ja-partier travlt med at tørre ansvaret af på hinanden. Kravene om forbeholdsafstemning har vist sig at være en stor omgang spin og spil for galleriet.
Kom an, men giv tid til debat
Inden mødet havde Per Clausen annonceret at de bare kunne komme an med en folkeafstemning. Det afgørende for Enhedslisten er, at befolkningen får god tid til at tage stilling. Derfor stiller vi også forslag i folketinget om, at der skal gå mindst 3 måneder fra en evt. forbeholdsafstemning bliver besluttet til den afholdes.